Opel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych na świecie. Jej początki wcale nie wskazywały jednak na to, że przedsiębiorstwo będzie produkować samochody.

Historia marki Opel

Firma powstała w 1862 roku w mieście Russelsheim, kiedy to Adam Opel powrócił ze swoich europejskich wojaży bogatszy o wiedzę i doświadczenia i skonstruował swoją pierwszą maszynę do szycia. Firma szybko się rozrastała, stając się jednym z głównych światowych producentów maszyn do szycia. Od 1884 roku Opel rozpoczyna prace nad rowerami i już dwa lata później fabrykę w Russelsheim opuszcza pierwszy rower. Po śmierci Adama Opla w 1895 r., za prowadzenie rodzinnego przedsiębiorstwa odpowiedzialni byli głównie dwaj spośród pięciu synów Adama – Fritz oraz Wilhelm. Podobnie jak ojciec, zapatrzeni na najnowsze technologie, nie mogli nie zwrócić uwagi na rodzący się powoli przemysł samochodowy.Cztery lata po śmierci założyciela marki, podpisana zostaje umowa z producentem podwozi z Dessau. Wtedy także powstaje napędzany silnikiem spalinowym pojazd nazwany Opel System Lutzmann. Miał on 4 KM, dwa biegi do przodu oraz bieg wsteczny, a maksymalnie mógł się rozpędzić do 20 km/h. Wiadomo, że sprzedanych zostało jego 11 egzemplarzy.

W 1901 roku zostaje podpisana umowa z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq. Zaowocowała ona powstaniem modelu 9PS. Opel wykupuje licencje i w ten sposób powstaje pierwszy model wyprodukowany całkowicie w fabryce w Russelsheim. Był nim Opel 10/12PS, który został wyposażony w dwucylindrowy silnik chłodzony cieczą i mógł maksymalnie się rozpędzić do 45 km/h. Następnie wyprodukowany zostaje model z 4-cylindrową jednostką, a Opel zaczyna produkować również motocykle. Pierwszy z nich miał moc 2 KM.

Produkcja samochodów rozwija się jednak stosunkowo powoli. Tysięczny egzemplarz wyjeżdża z fabryki dopiero w 1906 r. Aby zwiększyć dość szybko tę liczbę, Opel wprowadza w 1909 r. model 4/8PS dla szerszej rzeszy odbiorców, który potocznie zwany był jako „Doktowagen”. Ten dwumiejscowy pojazd, dużo mniejszy od innych produkowanych wówczas aut, poza tym, iż kosztował znacznie mniej (połowę średniej ceny aut innych koncernów), pozwalał także na łatwiejsze prowadzenie i manewrowanie na ciasnych uliczkach dużych miast. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że był szczególnie często wykorzystywany przez lekarzy, weterynarzy czy prawników, którzy dojeżdżali tym autem do swoich klientów.

Wkrótce wprowadzona zostaje produkcja modułowa, dzięki której różne nadwozia mogły być łączone z różnymi podwoziami i jednostkami napędowymi. W 1912 roku pożar niszczy fabrykę w Russelsheim. Tym samym zostaje zakończona produkcja maszyn, a na zgliszczach powstaje zakład, który koncentruje się wyłącznie na produkcji samochodów. Podczas I wojny światowej niemiecka marka zwiększa produkcję aut ciężarowych, ale nie zaprzestała całkowicie budowania aut osobowych. Powstaje m.in. Opel 18/50PS z sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 4,7 litra. Po zakończeniu działań wojennych Opel koncentruje się na produkcji motocykli, a także wznawia produkcję rowerów.

I wojna światowa to okres wzmożonej produkcji aut ciężarowych, jednak równocześnie powstają też modele osobowe. Jednym z nich jest pierwszy sześciocylindrowiec o pojemności 4,7 litra – Opel 18/50PS. Po okresie wojennym firma stawia równie mocno na produkcję motocykli oraz powraca do wytwarzania rowerów (w 1928 r. jest największą fabryką rowerów).

Pierwszym powojennym samochodem jest 8/25PS pokazanym w 1921 roku na pierwszych targach motoryzacyjnych od zakończenia wojny. Wcześniej, bo w 1919 roku, Opel otwiera pierwszy tor wyścigowy i do jazd próbnych na południe od Russelsheim. Nieciekawa sytuacja ekonomiczna, duża inflacja zmusza do produkcji tanich aut. Jako pierwszy niemiecki producent, Opel wprowadza produkcję taśmową, łączne nakłady na modernizację fabryki wynoszą milion marek. Efektem jest model 4/12PS, popularnie zwany Laubfrosch (żabka drzewna). Masowa produkcja pozwala na obniżenie ceny z 4,5 tys. do 1.990 marek, przez co auto staje się dostępne dla większej grupy osób. Przeprowadzone zmiany powodują, że w 1928 r. Opel z udziałem rynkowym w wysokości 37,5% jest największym niemieckim producentem samochodów.

Dobra sytuacja rynkowa sprawia, iż Opel wypuszcza ekskluzywny model Regent (w sumie 25 egzemplarzy), pierwszy ośmiocylindrowy modew historii, ważący ponad 2 tony, oraz serię 3 modeli wyścigowych RAK (Rakete), z których ostatnia wersja uzyskała rekordową wówczas prędkość 254 km/h.

Początek lat 30-tych to światowy kryzys gospodarczy. Bracia Opel umiejętnie jednak unikają jego skutków, stając się partnerem General Motors. Amerykański koncern, który już od dłuższego czasu poszukiwał europejskiego partnera, by uniknąć płacenia wysokich ceł, w 1929 r. nabył 80% akcji Opla, a dwa lata później pozostałe 20%. Dzięki nowym technologiom, założeniu towarzystwa ubezpieczeniowego oraz banku samochodowego, rozbudowie usług serwisowych Opel w połowie lat 30. jako pierwszy w Niemczech produkuje rocznie ponad 100 tys. aut. Oczywiście duży wkład w ten sukces mają też nowe modele. W 1935 r. pojawia się Opel Olimpia, pierwszy niemiecki samochód z integralną całkowicie stalową ramą i nadwoziem, co zapewniało większą stabilność i lepsze osiągi aerodynamiczne. W 1936 r. pojawia się Opel Kadett za jedyne 2.100 marek. Do czasu zaprzestania produkcji aut osobowych w 1940 r. wyprodukowano łącznie 107 tys. sztuk tego modelu. Do sprzedaży trafiają także dwa modele z wyższej klasy – Admiral i Kapitan. W 1939 r. Opel był największym europejskim producentem aut osobowych i ciężarowych z 25 tys. pracowników. Milionowy Opel, model Kapitan, zjechał z taśm montażowych w 1940 r., krótko przed wstrzymaniem produkcji samochodów osobowych. Wcześniej (1937 r.) Opel sprzedaje firmie NSU produkcję rowerów. W ciągu 75 lat wyprodukowanych ich łącznie ponad 2,6 mln egzemplarzy.

W okresie II wojny światowej Opel wytwarza głównie ciężarowy model Blitz, ale także części i komponenty wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym, jak np. obudowy samolotów. Koniec wojny to zniszczona w ok. 50% fabryka w Russelsheim oraz całkowicie zniszczona w Brandenburgu, a także zabrane maszyny i urządzenia, m.in. do produkcji Kadetta, przez Rosjan w ramach odszkodowań wojennych. Pierwszym samochodem po wojnie jest ciężarowy Blitz, a po nim nowe wersje Olimpii (1947) i Kapitana (1948).

W 100-lecie firmy, w 1962 r., z nowej fabryki w Bochum wyjeżdża kolejna generacja Kadetta, który w 1966 r. świętuje swój milionowy egzemplarz. W 1965 r. na wystawie IAA we Frankfurcie pokazany został Opel GT, jeden z piękniejszych sportowych modeli tej marki, który do produkcji trafił 3 lata później. W 1963 r. Opel wytwarza ponad pół miliona aut rocznie, w tym nowy model Rekord. Rok później pojawiają się trzy reprezentacyjne modele: Kapitan, Admiral i Diplomat, którego topowa wersja kosztuje 17,5 tys. DM i posiada 8-cylindrowy silnik o pojemności 5,4 l i mocy 230 KM. Kolejnym ciekawym modelem jest 6-cylindrowy Commodore (1967). W 1971 r. Opel świętuje wyprodukowanie 10-milionowego auta, którym jest Opel Rekord Caravan.

W latach 70. pojawia się model Ascona (łącznie 3,3 mln sprzedanych aut) oraz sportowa Manta (500 tys. sztuk), a także nowa generacja Kadetta, na bazie którego powstaje sportowy Kadett GT. 1977 rok to premiera Opla Senatora oraz coupe Monza. Na początku lat 80. Opel otwiera nową fabrykę w Saragossie, gdzie rusza produkcja modelu Corsa (1981), zaś końcówka tego dziesięciolecia to początek produkcji Vectry (1988). W 1989 r. Opel wytwarza 25-milionowy egzemplarz w swojej historii

W 1991 roku dobiega końca produkcja Kadetta, a auto zostaje zastąpione przez model Astra. Obecnie produkowana jest czwarta generacja pojazdu. W tym samym roku do produkcji trafia pierwszy samochód terenowy marki – Frontera, który szybko zyskuje popularność na rynku europejskim. Trzy lata później wprowadzony zostaje model Tigra, który skierowany był głównie do młodszych odbiorców. W II połowie lat 90. XX wieku Opel koncentruje się także na segmencie aut dostawczych wprowadzając m.in. model Movano. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w 1998 roku niemiecki producent otwiera fabrykę w Gliwicach. Rok później 50. milionowy Opel, model Omega, opuszcza linię montażową w Rüsselsheim. Zaprezentowany zostaje także model Zafira. To minivan oparty na modelu Astra. Opel jako pierwszy na świecie właśnie w Zafirze wprowadził system Flex 7 polegający na tym, że dwa ostatnie siedzenia chowają się w podłogę nie ograniczając pojemności bagażnika.

Z nowszych pojazdów niemieckiego producenta warto wspomnieć o modelu Ampera – samochodzie elektrycznym o zwiększonym zasięgu. Pokonuje on dystans 40-80 km z zerową emisją CO2 do atmosfery, a podróż może być kontynuowana dzięki pokładowemu generatorowi prądu nawet na dystansie 500 km. Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w 2012 roku w Genewie, Opel pokazał SUV-a Mokkę. W tym samym roku na targach motoryzacyjnych w Paryżu swoją premierę miał Opel Adam. Miejski samochód wyróżnia się niemal nieograniczone możliwości dostosowywania go do indywidualnych potrzeb klientów. 2013 rok jest natomiast rokiem debiutu Cascady – czteroosobowego kabrioletu z miękkim dachem.

źródła: motofakty.pl