Rozkodowanie VIN w Opel?

VIN, czyli Vehicle Indentification Number to unikatowy numer identyfikujący pojazdu, który zawiera liczne i ważne informacje dotyczące samochodu. VIN zawiera takie informacje jak m.in.: kraj produkcji, rok modelowy, typ napędu, wersję silnikową, opcje wyposażenia.

Numery VIN zostały po raz pierwszy użyte w 1954 roku w  Stanach Zjednoczonych.  Producenci aut np. Opel już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów  w Europie. Jednak  pierwsze numery wyglądały różnie. Dopiero w latach osiemdziesiątych (a dokładnie w 1981 roku)  światowi producenci, wraz z producentami  amerykańskimi ostatecznie porozumieli się w tej kwestii.

W 1981 roku  Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie będzie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).

Opracowano zatem wspólny standard ułatwiający pracę policji, firmom ubezpieczeniowym oraz sprzedawcom samochodów używanych. Odtąd VIN każdego samochodu ma 17 znaków – liter i cyfr.

ZNAJDŹ VIN W SWOIM Opel.

Przed zakupem Opel warto sprawdzić dzięki VIN historię pojazdu.

Dzięki rozkodowaniu numeru VIN  będziesz mógł sprawdzić czy obecne wyposażenie samochodu Opel to elementy oryginalne, zamontowane w pojeździe przez producenta. Warto zweryfikować także kolor lakieru, oraz zwrócić uwagę na tapicerkę, szyby, wykończenia, podgrzewanie szyb czy ilość poduszek powietrznych.

Jeśli któryś z elementów wyposażenia się nie zgadza, może to oznaczać, że pojazd oferowany pojazd mógł ulec wypadkowi!

Kolejnym ważnym argumentem za wykupieniem pełnego raportu jest informacja o tym, czy auto nie dostało się do Polski nielegalnie, a dokładnie mówiąc: nie zostało skradzione. Niestety, ten problem pojawia się coraz częściej i dotyczy wszystkich aut Opel jak np. Agila, Ascona, Astra, Calibra, Corsa, GT, Insignia, Kadett, Meriva, Monza, Omega, Rekord, Senator, Tigra, Vectra, Zafira, bez względu na ich zabezpieczenia.